عروس هلندی

اطلاعاتی کلی در مورد عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای زینتی و گران قیمت است که از خانواده طوطی های کاکل دار می باشد. این پرنده ، کوچک ترین عضو خانواده طوطی ها است که در مناطقی از استرالیا زندگی میکند. به دلیل محبوبیت و طرفداران زیادی که این پرنده در سراسر جهان دارد از آن به عنوان یکی از مهمترین پرندگان زینتی نام برده می شود.

عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که رنگ های مختلفی دارد. جالب است بدانید که از نظر رفتار شناسی رنگ پرهای پرنده هیچ‌گونه تأثیری بر رفتار آن ندارند. این پرنده را می‌توانید با رنگ‌های زرد ، سفید خاکستری ، قهوه ای و کرمی در طبیعت مشاهده کنید.

عروس هلندی دارای سری کاکل دار و زیبا است که بر روی برخی از گونه‌های آن یک لکه سرخ وجود دارد. این پرنده دارای دم درازی است که در انتها به صورت نقطه تیز در می آید. عروس هلندی از لحاظ جثه،طوطی های کوچک به حساب می آید.

یکی از مزیت های این پرنده نسبت به سایر حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ودیگر پرندگان زینتی این است که دارای طول عمر بیشتری نسبت به آنان است به طوری که به صورت متوسط بین ۱۷ تا ۲۰ سال زندگی می کند.

عروس هلندی دارای بال و پرهای نیمه خاکستری است که در قسمت پایین پرنده روشن تر می شوند. بر روی بالهای برخی از گونه های این پرنده لکه های نارنجی و سفید رنگ مشاهده می شود. بدن این پرنده حدود ۲۳ سانتی متر طول دارد ، البته اگر دم بلند آن را هم به حساب بیاورید. وزن این پرندگان بین ۷۸ تا ۱۲۵ گرم می شود. البته گونه های اصلاح نژاد شده این پرنده دارای وزن بیشتری هستند و وزن آن ها حداکثر تا ۱۲۵ گرم می رسد.

تعیین جنسیت عروس هلندی چگونه انجام می پذیرد ؟

تعیین جنسیت عروس هلندی از آنجا اهمیت دارد که برخی از پرورش دهندگان به امید جفت گیری و تکثیر با کمک دستگاه جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده ، دو قطعه عروس هلندی تهیه می کنند.

اگر شخص مورد نظر اطلاعات کافی در مورد تعیین جنسیت این پرنده نداشته باشد ممکن است در انتخاب جنس ماده و نر این پرنده دچار اشتباه شود و بدین ترتیب جوجه کشی از آنها را از دست بدهد.

اما یک نکته مهم و اساسی در تعیین جنسیت این پرنده این است که تا قبل از شش ماهگی بدون انجام آزمایش دی ان ای نمی توان تعیین جنسیت آن را انجام داد به همین دلیل بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده هستند که برای اطلاع دقیق از جنسیت عروس هلندی باید از آزمایش دی ان ای استفاده شود.

پس از شش ماهگی می توان از نحوه آغاز آواز خواندن پرنده جنسیت آن را تشخیص داد. عروس هلندی ماده هنگامی که آواز می خوانند انگار در حال جیغ کشیدن و سوت زدن هستند. در حالی که پرنده های نر به صورت خیلی جذاب و دوست داشتنی آواز می خوانند.

از دیگر نشانه ها که می توان با استفاده از آن تشخیص جنسیت پرنده را انجام داد می‌توان به رنگ سر و خط شاه پرهای عروس هلندی توجه کرد. البته روش های دیگری هم برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارند که قطعی نیستند.

این روش ها می توان به تفاوت های ظاهری نر و ماده عروس هلندی اشاره کرد. عروس هلندی های نر سر بزرگتری دارند که به شکل مربعی شکل است.

علاوه بر این عروس هلندی های نر بازیگوش هستند و در داخل قفس به این طرف و آن طرف می پرند و از کمتر چیزی می ترسند. اما این ها نشانه های قطعی برای تعیین جنسیت عروس هلندی و تعیین نر و ماده بودن آن ها نیستند.

تعین سن عروس هلندی

تقریبا بین تمامی نژادهای عروس هلندی ویژگی های ظاهری مشترکی وجود دارد که از طریق آن می توان به جوان بودن پرنده پی برد. اولین نکته ای که باید در هنگام تعیین سن عروس هلندی به آن دقت نمود، چشم های پرنده می باشند. چشم جوجه عروس هلندی به علت سن کم پرنده بزرگتر به نظر می آید. مردمک بزرگ و سیاه رنگ از ویژگی اصلی چشم جوجه عروس هلندی می باشد. با بزرگ شدن عروس هلندی بین جثه آن و اندازه چشم های پرنده تناسب ایجاد می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری که در تعیین سن عروس هلندی بسیار مهم می باشد ، بینی و نوک پرنده است. بینی جوجه عروس هلندی ها ، دارای برآمدگی بوده و رنگ آن روشن تر می باشد. همچنین بینی جوجه فاقد ترشحات اضافی خواهد بود. اما با رشد عروس هلندی و بالغ شدن آن ، رنگ بینی تیره تر شده و دارای پوسیدگی خواهد بود. همچنین نوک جوجه عروس هلندی به دلیل جوان بودن پرنده ، رنگ روشنی داشته و فاقد خراش می باشد. اما در عروس هلندی بالغ نوک پرنده تیره تر و متناسب تر با جثه آن است. همچنین با افزایش سن پرنده نوک آن برجستگی کمتری پیدا میکند.

کاکل جوجه عروس هلندی کوتاه و در اکثر مواقع بدون حالت کشیدگی به سمت بالا می باشد. همچنین پرهای جوجه عروس هلندی در ابتدا زرد بوده و به مرور زمان تیره میشوند. علاوه بر این موارد دم جوجه ها کوتاه تر و نرم تر و دارای رنگ های روشن تری می باشد که با افزایش سن پرنده پرهای جدید و ضخیم و تیره رنگ تر در قسمت دم آن رشد می کنند.

عروس هلندی جوان پاهای بزرگ نسبت به جثه خود دارد. همچنین پاهای عروس هلندی مسن، زمخت بوده و فاصله بین فلس های (پولک) پنچه آن زیاد می باشد.

لازم به ذکر است که بلوغ عروس هلندی در سن 4 الی 6 ماهگی اتفاق می افتد. عروس هلندی نر بعد از بلوغ ، رفتارهایی نظیر رقصیدن و خرامیدن از خود نشان می دهند.

جوجه عروس هلندی تا سه ماهگی توانایی لازم برای شکستن تخمه ها و خوردن دان هایی نظیر ارزن را ندارد و بیشتر به استراحت می پردازند. از سه ماهگی به بعد جوجه عروس هلندی کنجکاوتر شده و در این دوره سنی می توان با پرنده اخت بیشتر پیدا کرد. برای آمادگی جهت ریزش پر و ورود به دوره بلوغ ، جوجه عروس هلندی از سن سه ماهگی به بعد بدنش را با نوک خویش تمیز و آرایش میکند. از سه ماهگی به بعد بهترین زمان برای یادگیری تقلید صدا و آموزش حرف زدن به عروس هلندی می باشد. لازم به ذکر است که بعد از چهار الی شش ماهگی سخنگو کردن عروس هلندی ها بسیار دشوار است.

تغذیه عروس هلندی

تغذیه پرنده ها از مسائل بسیار مهمی است که باید به در پرورش آن ها مورد توجه قرار بگیرد. اصولا یکی از عمده هزینه‌های موجود در پرورش پرندگان مسئله تغذیه آنها است که اگر به درستی انجام نشود ممکن است نگهداری و پرورش پرنده را مختل کرده و حتی باعث بیماری و مرگ آنها بشود.

گاها مشاهده می‌شود که عروس هلندی های جوجه خیلی کوچک هستند و نمی‌توانند دان مصرف کنند. در این صورت می‌توانید یک نوع غذای خانگی برای آنها تهیه کنید که در ادامه نحوه تولید آن را شرح می دهیم.

برای تولید این غذای خانگی یک تخم مرغ تهیه کنید و به صورت آبپز آن را بپزید. زرده از سفیده جدا کنید و پس از له کردن ، آن را با مقداری آب جوش قاطی کنید. همچنین می توانید بیسکویت مادر و مغز پایه دهم این غذا اضافه کنید.

برای دادن غذا به این پرنده در ابتدا باید یک سرنگ ۱۰ سی سی تهیه کنید و یک لوله نرم و باریک رو به سر سرنگ وصل کنید. شاید از خود بپرسید که این لوله باید به چه شکلی باشد و از کجا می توان آن را تهیه کرد.

برای تهیه این لوله می توانید به دوچرخه فروشی ها یا مغازه های تعمیر دوچرخه مراجعه کنید و از آنها بخواهید که یک لوله کرمک دوچرخه به شما بدهند. ارتفاع لوله باید بیشتر از ۵ سانتی متر نباشد. طوری که لوله بتوان آن را به صورت مستقیم به چینه دان پرنده  وارد کرد.

برای غذا دادن به جوجه باید سرنگ را تا ۸۰ درصد پر کنید و با یک دست نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را وارد حلق پرنده بکنید تا به چینه دان وارد شود. سرنگ را باید بسیار آرام فشار دهید تا غذا وارد چینه دان پرنده بشود. با این روش به پرنده در هر روز می‌توانید چند بار غذا بدهید.

اما استفاده از دان ها برای غذای عروس هلندی ضروری است. دان هایی که به صورت رسمی غذای اصلی این پرنده محسوب می شوند عبارتند از : ارزن ، تخم کتان ، کافیشه ، شاهدانه و تخمه آفتابگردان که در ادامه به بررسی برخی از این ها می پردازیم.

ارزن دانی هست که اکثر پرندگان به خوردن آن علاقه دارند. این ماده غذایی مملو از پروتئین است و ویتامین ها ، املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. تخم کتان هم از دیگر دانه هایی است که کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز برای بدن پرنده را تامین می کند. اما در میان دانه هایی که به آنها اشاره شد بهتر است که از شاهدانه کمتر استفاده کنید. چون که پرچرب و محرک می باشد.

البته توصیه ما این است که از دانه های ترکیبی استفاده کنید تا نیازهای تغذیه ای پرنده را به صورت کامل برآورده کنند. همچنین استفاده از حبوبات پخته شده سبزیجات و میوه جات هم برای تغذیه پرنده توصیه می شوند. مواد غذایی مانند کلم ، جعفری ، کاهو ، هویج و جوانه گندم برای تغذیه پرنده عالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید