نحوه ی جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی بوقلون

روش های پرورش بوقلمون🦃🦃🦃
🦃الف- خرید بوقلمون بالغ و مولد :
در این روش شما دو الی سه عدد بوقلمون سالم و تخمگذار را خریداری می کنید تا شروع به تخمگذاری نموده و بر روی تخم ها بخوابند و جوجه بوقلمون تولید کنند که در نتیجه باعث افزایش گله شما خواهد شد، لطفا دقت کنید که بوقلمون های تخمگذار قیمت بالایی دارند و برای نطفه دار شدن تخم ها به یک بوقلمون نر هم نیاز پیدا خواهید کرد.
🦃ب- خرید جوجه چند روزه بوقلمون :
جوجه بوقلمون ها نسبت به بوقلمون های مادر قیمت خیلی کمتری دارند، اما باید برای تغذیه و بزرگ کردن آنها وقت بگذارید، البته اکثر افراد نیز این روش را در پیش می گیرند. اما برای خرید جوجه ها باید به افراد مطمئن و قابل اعتماد مراجعه کنید تا جوجه هایی سالم و سرحال تحویل شما بدهند چون جوجه های بیمار چیزی جز دردسر به همراه نخواهد داشت.
🦃ج- خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار بوقلمون :
هم چنین شما می توانید با خرید یک دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک و تعدادی تخم نطفه دار بوقلمون، عملیات جوجه کشی و پرورش بوقلمون را شروع کنید. تخم نطفه دار بوقلمون قیمت بسیار پایین تری نسبت به جوجه بوقلمون و بوقلمون بالغ دارد و شما دستگاه جوجه کشی را یکبار برای همیشه خریداری می کنید، بنابراین هزینه پرورش شما به شدت کاهش خواهد یافت. هنگام خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار باید به نکات مهمی توجه کنید تا نهایت بازدهی را برای شما داشته باشد

اصول و نکات قرار دادن تخم داخل دستگاه جوجه کشی🔴🔴🔴 پس از ضدعفونی و تمیز سازی تخم ها نوبت به قرار دادن آنها داخل دستگاه جوجه کشی خواهد رسید، اگر دستگاه جوجه کشی شما دارای شانه های حفره ای یا شانه های مخصوص می باشد، باید تخم ها را به صورت عمودی داخل آنها قرار دهید. اما هنگام قرار دادن تخم ها داخل شانه ها باید به این نکته توجه نمایید که حتما باید قسمت پهن تخم رو به بالا و قسمت باریک رو به پایین باشد زیرا قسمت پهن حاوی کیسه هوا بوده و در صورت برعکس قرار دادن تخم امکان پاره شدن کیسه و فاسد شدن تخم وجود خواهد داشت.

همین طور اگر دستگاه شما دارای شانه های همه کاره می باشد ( مانند دستگاه های جوجه کشی اسکندری ) باز هم باید تخم ها را به صورت عمودی قرار دهید، طوری که قسمت پهن تخم رو به بالا و قسمت باریک تخم رو به پایین باشد و هر ردیف از تخم ها را به کمک تیغه های شانه از هم جدا کنید.

معمولا دوره جوجه کشی تخم بوقلمون ۲۸ روز است که ۲۵ روز اول دوره ستر و ۳ روز آخر دوره هچر نامیده می شود، اما اگر از نژاد خاصی جوجه کشی میکنید حتما باید دما، رطوبت و تعداد روز های جوجه کشی مناسب آن نژاد را پیدا کنید. تخمها تا ۲۵ روزگی باید در دمای ۳۷.۵ درجه سانتیگراد و رطوبت ۶۰ درصد قرار گیرد.
پس از گذران دوره ستر از روز ۲۵ به دوره هچر منتقل خواهد شد، طول مدت دوره هچر سه روز می باشد، در این دوره جوجه ها کاملا رشد کرده اند و آماده بیرون آمدن از تخم هستند، بنابراین باید دما را به ۳۷.۲ درجه سانتیگراد و رطوبت را به ۷۰ درصد برسانید، هم چنین نکته مهم اینکه در این دوره باید چرخش تخم ها را متوقف کنید.
برای نطفه سنجی تخم بوقلمون ها باید اجازه دهید تا یک هفته از فرایند جوجه کشی سپری شود، سپس اقدام به این کار بکنید. پس از گذشت یک هفته باید ابتدا دمای محیط یا اتاقی که دستگاه جوجه کشی در آن قرار دارد را به ۳۲ الی ۳۵ درجه سانتی گراد برسانید، زیرا شما برای نطفه سنجی باید تخم ها را بیرون از دستگاه قرار دهید و به کمک چراغ نطفه سنج آنها را مورد نوربینی قرار دهید و همانطور که می دانید دمای تخم ها در داخل دستگاه جوجه کشی ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد و اگر به صورت ناگهانی به محیطی سرد منتقل شوند احتمال مرگ نطفه ها به شدت بالا خواهد رفت، بنابراین گرم نمودن محیط کاملا ضروری می باشد.
عملیات نطفه سنجی را باید با سرعت انجام دهید چرا که اگر تخم ها به مدت طولانی در محیط بیرون بمانند مرگ نطفه ها را در پی خواهد داشت، هر شانه را پس از نطفه سنجی داخل دستگاه قرار داده و شانه های بعدی را به ترتیب بیرون آورده و مورد نطفه سنجی قرار دهید. پس از بیرون آوردن هر شانه باید درب دستگاه را ببندید تا دما و رطوبت دستگاه از بین نرود.
🔅🔅🔅طبق نتایج بدست آمده از مطالعات دانشمندان تلفات جنین در ۳-۲ روز اول ناشی از عوامل فیزیولوژیکی مانند کثیف بودن تخم یا ورود باکتری به درون آن می باشد و تلفات حوالی روزهای ۱۳-۱۴ بر اثر تغذیه مادر و روزهای ۲۲-۱۸ به بعد در اثر عوامل ماشین جوجه کشی است.
🦃🦃🦃

دیدگاهتان را بنویسید