عوامل فلجی جوجه ها

به صورت کلی می توان عوامل زیر را در فلج و یا پا باز بودن جوجه ها برشمرد که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت:

 

 

الف : ارتباط فامیلی مرغ و خروس مولد:

یکی از علت هایی که باعث فلج شدن جوجه ها می شود ، به ژنتیک آنها مربوط می شود. یعنی فلجی به صورت ژنتیکی و وراثتی از پدر و مادر به جوجه انتقال پیدا می کند و یا مرغ و خروس تولید کننده با هم نسبت فامیلی دارند به عنوان مثال مرغ و خروس تولید کننده تخم خواهر و برادر هستند و هر دو از یک پدر و مادر متولد شده اند.

بنابراین در صورتی که به این موضوع توجه نشود جوجه های متولد شده نوک متقاطع و کجی خواهند داشت و فلج و پا باز بودن جوجه نیز یکی دیگر از عوارض جفت گیری پرنده های هم خانواده می باشد.

برای جلوگیری از این مشکل باید گله را اصلاح نمود. یعنی از خروس هایی غریبه و تهیه شده از یک گله دیگر جهت جفت انداختن با مرغ های خود استفاده کنیم.

ب : نگهداری در بستر نامناسب و شیب دار :

دومین علت فلجی و یا پا باز شدن جوجه ها ، نگهداری آنها در بستر نامناسب است. همانطور که میدانید جوجه ها پس از تولد باید به بستر منتقل شوند در این  میان برخی از پرورش دهندگان کم تجربه از کارتون جهت نگهداری جوجه ها استفاده می کنند. لازم است بدانید کارتون سطح صاف و سفتی دارد و از همه مهمتر حالت لغزندگی دارد و در صورتی که دارای شیب هم باشد ، این مشکل بدتر نیز خواهد شد. از طرف دیگر جوجه ها استخوان های ضعیفی دارند که دارای حالت غضروفی است ، پس برای ایستادن بر روی یک سطح صاف و لغزنده مجبور به بازکردن پنجه های پای خود هستند چون که به راحتی نمی توانند بر روی بستر بمانند و به اصطلاح پنجه های جوجه بر کف بستر قفل نمی شود. در صورت ادامه این روند و سفت شدن استخوان پا و پنجه های جوجه شاهد پا باز ماندن و یا فلج ماندن آن جوجه خواهیم شد چون جوجه ها برای حفظ تعادل خود هر روز باید این حرکت را تکرار کنند و استخوان ها به همین شکل نیز تعادل خواهند یافت.

لذا برای جلوگیری از این مشکل باید بستر را با مواد نرم مانند تراشه چوب و یا خاک اره پر کرد، بهتر است از تراشه های درشت چوب استفاده کنید.بستر نرم سبب راحتی در حرکت و ایستادن جوجه ها خواهد شد و هیچ تلاشی برای صاف نگه داشتن بدن خود انجام نخواهد داد ، همچنین بهتر است از یک بستر صاف و بدون شیب استفاده کنید تا با فلجی و خمیدگی پاهای جوجه روبرو نشوید. برای اینکه بدانید بستر جوجه ها صاف است یا دارای شیب ، می توانید از یک تراز برای سنجش زاویه کف استفاده کنید.

ج : عدم تنظیم دقیق دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی :

عدم تنظیم دقیق دما و رطوبت دستگاه یکی دیگر از عواملی است که بر فلج شدن جوجه ها تاثیر گذار است، بنابراین بهتر است قبل از جوجه کشی نسبت به کالیبره کردن سنسور دستگاه اقدام کنید و از صحت سنجش دما و رطوبت توسط سنسور مطمعن شوید ، برای این منظور می توانید از دماسنج و رطوبت سنج های با کیفیت کمک بگیرید. پس اگر دستگاه شما دما و رطوبت را به شکل دقیقی نمی سنجد و شما از این موضوع بی خبر باشید،دما و رطوبت داخل دستگاه را کمتر یا بیشتر از مقدار استاندارد تنظیم خواهد کرد و در نتیجه مشکلات زیادی در جوجه کشی از جمله فلج شدن پای جوجه رخ می دهد.

د : کمبود ویتامین ها و سو تغذیه :

مهمترین عامل در رشد صحیح جوجه ها و افزایش مقاومت بدنی آنها در برابر انواع بیماری ها ، مسلما تغذیه صحیح است. در صورت وجود مقدار ناکافی از ویتامین A در جیره غذایی پرنده با فلجی و عدم تعادل بدن جوجه روبرو خواهیم شد ، هم چنین کمبود ویتامین E علاوه بر فلجی ، سبب خونریزی و ورم مغز جوجه نیز خواهد شد ، این دو مورد تنها مثال های مرتبط بودند، حال در نظر بگیرید که در جیره غذایی جوجه ها ویتامین ها ، مواد معدنی ،کربوهیدرات و پروتئین ها به درستی قرار داده نشده باشد ، خواهید دید چه تلفاتی بر دوش پرورش دهنده تحمیل خواهد شد.

ه : بروز بیماری هایی مانند برفک،مارک،نیوکاسل

عامل دیگری که در فلج شدن جوجه ها تاثیر دارد ، بیماری های فوق است ، اما در این حالت جوجه ها از بدو تولد فلج نخواهند بود،بلکه به مرور زمان در اثر درگیر شدن با بیماری دچار فلجی در ناحیه پا،سر و گردن می شوند.

 

درمان جوجه های فلج

ابتدا باید جوجه فلج را از سایر جوجه ها جدا کنید چون که احتمال له شدن جوجه فلج در زیر پای سایر جوجه ها وجود دارد. جوجه فلج و یا پا باز توانایی حرکت سریع و دویدن را ندارد و معمولا ضعیف تر خواهند بود.

برای مقابله با این بیماری ها حتما باید نظافت را در محیط پرورش و تغذیه جوجه ها رعایت کرد و واکسن های لازم را در زمان های مقرر با مشورت دامپزشک به جوجه ها تزریق کرد. بستر جوجه ها را هر چند روز یکبار تمیز کنید و از هم غذا شدن سایر حیوانات با جوجه ها جلوگیری کنید. از آب و غذای تازه و سالم استفاده کنید و ظروف آبخوری و دانخوری را روزانه با استفاده از مواد شوینده شستشو دهید تا جای هیچ میکروبی در بستر باقی نماند.

قبل از اینکه جوجه ها درگیر بیماری شوند، باید واکسن های لازم را تزریق کنید و در صورت بیمار شدن هر یک از جوجه ها آن را از سایر جوجه های سالم جدا کنید و جوجه های سالم را واکسینه کنید تا از در برابر بیماری مصون باشند.

در مکانی جداگانه نیز می توانید جوجه بیمار را مداوا کنید، دقت کنید که واکسن در جوجه های بیمار تاثیر ندارد

 

دیدگاهتان را بنویسید