نکات مربوط به پرورش جوجه یکروزه تا سن نیمچه ای (2)

4. تراکم

– اگر تراکم و تعداد جوجه در واحد متر مربع وارد شده متناسب با اندازه سالن نباشد و تهویه مناسب نباشد بیماری های تنفسی خصوصا برونشیت با علایم خر خر کردن و آلودگی انگلی و … جوجه ها را تهدید می کند.

5. تغذیه طیور یکروزه تا 45 روزه

تغذیه طیور در سنین مختلف متفاوت می باشد. به طور کلی از موارد ذیل استفاده می شود : 1- آب 2- مواد قندی و نشاسته ای، 3-چربی ها، 4- پروتئین، 5- املاح، 6- ویتامین ها.

باتوجه به سن از مقدار و درصد متفاوت مواد بالا معمولا با کمک یک جیره نویس استفاده شود. می توان از کارخانه سازنده دان آماده که به صورت 1- استارتر(اولیه) 2- میان دان متفاوت 3- پس دان ها و دان رشد استفاده کرد. دان ها با توجه به سن متفاوت تعریف شده و مصرف می گردد. به طور مثال 150 گرم استارتر در 15 روز اول – 500 گرم پیش دان در 13 روز بعدی- 350 گرم میان دان تا 35 روزگی، البته با اضافه کردن میان دان مدت نگهداری اضافه می شود.

6. بیماری ها

سیستم ایمنی جوجه ها در یکروزگی تا 45 روزه به خوبی رشد نکرده و مدام تحت واکسیناسون های متفاوت و استرس ها قرار می گیرند،بهتر است دقت کافی در پرورش صورت گیرد.معمولا بیماری هایی مثل نیوکاسل،برونشیت، انفولانزا،گامبورو جوجه ها را تهدید می کند و در صورت در گیری تلفات جبران ناپذیری خواهیم داشت. باید از مشورت دکتر دامپزشک به صورت مدام بهره ببریم و از نظارت او خود را محروم نکنیم.

– معمولا از زمان هچری تا رسیدن جوجه های یکروزه به سالن،جوجه ها دچار استرس می شوند و گرسنه اند، بهتر است از موادی مثل الکترولیت،مولتی ویتامین،اسید آمینه و مکمل استفاده شود.

– در صورت تراکم بالا کف بستر مرطوب شده و به حالت گل شدن در می آید و شرایط برای ایجاد گاز آمونیاک و بیماری برونشیت فراهم می کند. کف مرطوب همچنین شرایط مناسبی را برای بیماری کوکسیدیوز فراهم می نماید که ضریب تبدیل غذایی را به کمترین مقدار خواهد رساند و منجر به تلفات خواهد شد.

نکته:

باتوجه به فضای مرغداری باید جوجه خریداری کنیم و پرورش دهیم. در هر متر مربع 15 تا 20 جوجه تا سن نیمچه ای می توان نگه داشت البته با سیستم تهویه مناسب.

 

دیدگاهتان را بنویسید