نکاتی مهم در رابطه با پرورش کبک و بلدرچین

چرا بلدرچین؟

اولین دلیل اینکه بلدرچین در اصل یک پرنده وحشی است که نسبت به مرغ که یک حیوان نازپرورده انسان است ، خیلی مقاوم تر است. دومین دلیلف قیمت بلدرچین است که تا حدود 3 برابر قیمت مرغ می رسد و بازار نسبتا خوبی هم دارد. سومین دلیل هم آن است که این پرنده در مقایسه با مرغ، جا و امکانات بسیار کمتری احتیاج دارد،مثلا گفته میشود که در هر متر مربع،10قطعه مرغ را میتوان پرورش داد در حالی که در مورد بلدرچین این تعداد به 30 قطعه می رسد.

دلیل چهارم زود بازده بودن پرورش بلدرچین است،دوره پرورش بلدرچین خیلی کوتاه است و خیلی زود پولتان نقد می شود و در یک دوره 42 یا 43 روزه میتوانید پولتان را از نزدیک ببینیدف علاوه بر این دوره کوتاه جوجه کشی (17تا18روز) و رشد سریع و بلوغ زودرس (35 روزگی)، میزان تخم گذاری بالا ( در 45 روزگی تخم میگذارد) را هم به مزایای قبلی اضافه کنید.

نکات کلیدی در پرورش بلدرچین

  1. سعی کنید گله های مولد را درون قفس نگهداری کنید تا تخم های تولید شده نطفه دار کمتر در معرض آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر شود و گله کمتر دچار بیماری شود

  2. تخم های نطفه دار جمع شده را بیش تر از 7 روز نگهداری نکنید.

  3. دمای محیط نگهداری تخم ها زیر 20 درجه باشد و کمتر از 16 درجه هم نباشد.

  4. حداقل هفته ای یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشد.

  5. دمای مناسب در دوران ستر 37/7 می باشد و دوران هچر 37/2 می باشد.

  6. رطوبت مناسب در دوران ستر 60 درصد می باشد و در زمان هچر 70 درصد تا 75 درصد می باشد.

  7. دمای سالن نگهداری گله های مولد 28 درجه بالاتر نرود و زیر ۱18 درجه هم نیاید . البته سعی کنید دمای سالن بین 20 تا 24  درجه نوسان داشته باشد.

  8. محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچ گونه استرس به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه بودن آنها می شود.

توجیه اقتصادی کبک

کبک از پرندگانی است که به سهولت قابل پرورش بوده و در صورت تولید انبوه ، از درصد بهره وری بالایی برخوردار است.به طوری که می توان گوشت آن را عرضه داشت. کبک را می توان با به کار گیری تکنیک های مدیریتی ویژه و استفاده از سیکل نوری معین، در تمام طول سال پرورش داد.

کبک ها در طی 12 هفته اول رشد سریعی دارند و در چهار هفته بعد رشد آنها آهسته می شود در 16 هفتگی کبک ها تقریبا 92 درصد وزن بالغ را به دست می آورند.

در16 تا 20 هفتگی کبک ها را به بازار می فرستند،به دلیل مسائل اقتصادی کبک ها نباید بیشتر از 20 هفته نگه داشته شوند، مگر اینکه برای فعالیت خاصی که هزینه خوراک و کارگر را تامین کند.

نکات کلیدی در رابطه با پرورش کبک

1- جمع آوری و نگهداری تخم ها :

اگر کبک مولد شما در بستر نگهداری می شود در طول روز چندین بار باید اقدام به جمع آوری تخم ها کنید تا کثیف و آلوده نشوند و درصد شکستگی زیاد نگردد. دما جهت نگهداری و انبار تخم های نطفه دار 12 الی 17 درجه سانتی گراد و رطوبت 55 تا 66 درصد می باشد.

باید در نظر داشته باشید مدت نگهداری در این شرایط حداکثر 12 روز است ولی اگر دما بین 20 تا 25 درجه قرار دارد انبار کردن تخم ها بیشتر از یک هفته به طول نکشد. به طور کلی دمای بالای 26 درجه نطفه شروع به رشد می کند و دمای زیر 5 درجه به نطفه آسیب جدی وارد می کند.

2- نگهداری جوجه ها در چهار هفته اول :

بدلیل این که جوجه های به دنیا آمده نمی توانند به تنهایی خود را با محیط وفق دهند باید حرارت ،رطوبت ،آب و غذا به سهولت در اختیار پرندگان قرار داده شود .

دمای سالن شما 29 تا 31 درجه سانتی گراد و دما در زیر مادر مصنوعی یا لامپ های گرمایی 36 تا 38 درجه و رطوبت آن حدود 50 تا 60 درصد تعیین گردد و هر هفته 2 تا 3 درجه از دما کاسته شود تا به 28 درجه برسد توجه داشته باشید در روز های ابتدایی دان روی مقوای بستر در قسمت های مختلف به همراه آب قرار داده شود و به مرور درون سینی های دان ریخته شود.

3- پرورش و نگهداری در سه ماه آخر :

پس از یک ماه جوجه ها را به سالن دیگری انتقال داده و جای خالی شده را کاملا تمیز و ضد عفونی می کنید تا برای سری جدید جوجه ها آماده گردد . جوجه های انتقالی را هم می توان در بستر یا درون قفس نگهداری کرد این مرحله سه ماه به طول می انجامد تا کبک ها برای کشتار آماده شوند .

در این قسمت توجه به ساخت دان و به موقع دان دادن و نداشتن پرت دان خیلی خیلی مهم است زیرا 70 تا 80 درصد هزینه شما مربوط به غذای پرنده می باشد.

نگهداری گله مولد

از گله های مولد کبک می توان 2 تا 3 سال تخم نطفه دار گرفت . میانگین آمتار تخم گذاری 65 درصد می باشد و وزن تخم ها بین 16 تا 25 گرم است . البته کبک ها به طور طبیعی در بهار تخم گذاری می کنند ولی در حالت صنعتی با نوردهی مناسب می توان کبک ها را در هر موقعی از سال تشویق به تخم گذاری نمود .

نوردهی مناسب :

برای تو لک رفتن و اماده شدن کبک ها به تخم گذاری از 8 ساعت روشنایی و 16 ساعت خاموشی در مدت 6 تا 8 هفته استفاده می شود و شدت نور خیلی کم می باشد . بعد از این مدت استراحت زمان روشنایی را از 8 به 16 ساعت تغییر می دهیم و شدت نور را به 25 لوکس می رسانیم .

نکته : برای روشنایی یا تاریکی ایجاد شده در گله های مولد دقت شود این عمل به آهستگی انجام شود یعنی 2 تا 3 روز اول 15 دقیقه در 2 تا 3 روز بعدی 30 دقیقه و بعد از آن هر روز یک ساعت کاهش نور یا افزایش آن را انجام دهید گله های جوان که برای اولین بار شروع به تخم گذاری می کنند از نظر کیفیت در حد پایین تری نسبت به گله های مسن تر قرار دارند برای تولید تخم های نطفه دار از تناسب 1 نر و 3 یا 4 ماده استفاده می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید