راهنمای جامع پرورش بوقلمون (2)

خصوصیات بوقلمون های تجاری

صنعت بوقلمون تجاری از اهمیت خاصی برخوردار است و نسبت به اینکه گوشت حاصل در کدام مسیر مورد استفاده قرار گیرد، زمان کشتار مشخص و معین می شود بوقلمون های نر گوشتی در مدت زمان 18 هفته به وزن معادل 16 کیلوگرمی و بوقلمون های ماده گوشتی در پایان 14 هفتگی به وزن معادل 8 کیلوگرمی می رسند.

لاشه گوشت بوقلمون از 60 درصد گوشت سفید و 40 درصد گوشت قرمز تشکیل یافته است مزه گوشت سفید یا قرمز لاشه بخاطر ترکیبات و عوامل مختلف از یکدیگر متمایز بوده وبسیار لذیذ و خوشمزه می باشد.

گوشت بوقلمون از نظر ترکیبات دارای پروتئین بالا، کمترین کلسترول و املاح و اسید آمینه های ضروری می باشد.

مدیریت جایگاه و محیط پرورش

تا 8 هفتگی برای هر 10 جوجه بوقلمون یک متر مربع کافی است. از 8 هفتگی تا 12 هفتگی برای هر 10 جوجه بوقلمون 2 متر مربع و از 12 هفتگی تا 16 هفتگی برای هر 10 بوقلمون جوان2/5 متر مربع باید در نظر گرفته شود.

تدارک محیطی که از نظر میزان رشد، یکنواختی و بازده لاشه به عملکرد مطلوب برسد هدف اصلی در این قسمت است. برای رسیدن به این هدف باید سالن ایزوله و دارای امکاناتی جهت تامین دما و تهویه باشد.

در پرورش بوقلمون گوشتی می توان سالن ها را بصورت کراس یا تونلی ساخت. باید اقلیم منطقه را در این مورد در نظر داشت و در تهیه جایگاه باید به نکات زیر توجه کرد:

 1. جهت سالن

 2. میزان عایق بندی سالن از نظر حرارتی و هوا

 3. در مناطق گرم باید از سیستم کولینگ استفاده کرد

 4. از وسایل گرمازا ( هیتر) برای تامین دما استفاده می شود.

 5. در صورت استفاده از مه پاش در سالن باید به ذرات آب، کیفیت آب از نظر مواد معدنی و آلودگی میکروبی توجه شود.

 6. پرورش گله های کوچک باید در ماه های گرم سال اغاز شود تا نیاز به وسایل پرخرج برای گرم کردن به حداقل برسد. آشیانهجوجه ها باید چنان بنا شود که به سهولت و بدون هیچگونه ناراحتی بتوان آن را تهویه نمود.

 7. اگر یک ساختمان خوب و کوچک قابل حصول نباشد می توان در یک سالن بزرگ یک آشیانه کوچک ساخت.

 8. کف آشیانه باید به گونه ای ساخته شود که به سهولت قابل تمیز کردن باشد.

 9. محل پرورش بوقلمون های جوان باید به قدر کافی گرم و فاقد رطوبت اضافی باشد. همچنین، یک اشیانه با امکانات تهویه خوب و به خوبی عایق بندی شده در مناطق با شرایط اقلیمی سرد از اهمیت خاص برخوردار است.

مدیریت پرورش

هدف از پرورش امکان دستیابی هر گله به وزن مطلوب و مورد نظر با حفظ ویژگی های کیفی آن است. جهت رسیدن به این هدف توجه به نکات زیر ضروری است :

پرورش جداگانه جنس های مختلف به یکنواختی گله کمک می نماید، رعایت تراکم گله نیز به یکنواختی آن کمک می کند.

بطور مکرر هر هفته باید وزن کشی بطور تصادفی در سالن انجام گیرد و وزن جوجه را با وزن مطلوب مورد نظر مقایسه کرد. وزن مطلوب جوجه در نژاد های مختلف متفاوت بوده و برای این منظور باید وزن توصیه شده را در نظر گرفت.

تراکم گله

تراکم تاثیر زیادی بر عملکرد گله دارد. در صورتی که تراکم بالا رود رشد یکنواخت گله آسیب می بیند و دسترسی پرنده به آب و دان کمتر می شود.

تراکم بیش از حد همچنین رشد، ماندگاری، کیفیت بستر را مختل می نماید و اسیب های فیزیکی ایجاد می کند و باعث افت کیفیت لاشه در اثر تاول سینه، سوختگی مفصل خرگوشی و زمینه ساز اپیدمی سریع بیماری های میکروبی و ویروسی در گله می شود. میانگین فضای مورد نیاز برای هر پرنده را در طول مدت گرمای هوا افزایش دهید و در کنار آن از تهویه مناسب و روش خنک کردن تبخیری استفاده نمایید. کاهش تعداد پرندگان موجب کاهش گرمای تولید شده می گردد، در نتیجه می توانید هواکش های اضافی را نیز بردارید.

همچنین افزایش فضای کف محل پرورش باعث آسان شدن دسترسی به ابخوری ها خواهد شد. مطالعات نشان می دهد که افزایش تعداد پرنده ها در یک محل، با نقشه مناسب، روش خنک سازی موثر و همچنین استفاده از تونل تهویه در ماه های گرم سال با سود اقتصادی همراه خواهد بود.

جایگاه جوجه ها

باید 24 ساعت قبل از ورود جوجه ها جایگاه مناسب جوجه ها را آماده کرد تا گرمای لازم را کسب کند. دستگاه های گرماساز باید به فاصله 45 سانتیمتری از سطح بستر آویزان گردد. تهویه باید به نحو احسن انجام گیرد. میزان رطوبت برای جوجه های بوقلمون در داخل سالن 65 درصد است.

در دوهفته اول زندگی نور باید به قدر کافی در اختیار جوجه ها باشد. لامپ های مادر مصنوعی با فواصلی حدود 3 متر مستقر شوند. پس از دو هفته اول می توان نور را کاهش داد تا در این سن از بروز استرس، روی هم ریختن جوجه ها و اضطراب جلوگیری شود.

بستر مرطوب منجر به تولید آمونیاک و متعاقب آن مشکلات تنفسی یا مشکلات مربوط به پاها می گردد، از علل شایع بستر مربوط عمق کم بستر، تهویه نامناسب و دمای نا مناسب می باشد.

آبخوری

یکی از دلایل مرگ و میر جوجه ها در هفته اول پرورش از دست دادن آب بدن است و بدین خاطر دسترسی آسان جوجه به آب سالم و مناسب بسیار با اهمیت است.

در تامین آب باید به نکات زیر توجه شود:

 • امکان دسترسی به اب در طول 24 ساعت وجود داشته باشد.
 • به ازای هر 40 جوجه یک آبخوری در نظر گرفته شود و تعداد آبخوری باید کافی و قابل دسترسی باشد.
 • آبخوری را هرروز شسته و روزانه ارتفاع آبخوری تنظیم شود.
 • برای 4 روز اول پرورش، آبخوری اضافی فراهم شود.
 • کیفیت آب از نظر مواد معدنی و آلودگی بسیار قابل اهمیت است و درجه حرارت مناسب آب هنگام مصرف 10-12 درجه سانتیگراد است.

دانخوری

در اولین روز ها می توان غذای جوجه هارا در ظرف های ساده قرار داد ولی چون اشکالاتی در درک دارند و حیوانات کودنی به حساب می آیند بهتر است در کنار هر آبخوری و یا دانخوری، وسیله یا مواد بی ضرر و براق قرار دارد تا توجه جوجه هارا به خود جلب کند. یا میتوان در بین آن ها از جوجه مرغ استفاده کرد.

دانخوری ها را نباید مملوء از دان کرد، زیرا دان روی بستر میریزد و جوجه به هوای دان روی بستر خود آن را میخورند مگر اینکه روی بستر را با کاغذ بپوشانند.

نکات زیر در استفاده از دانخوری قابل اهمیت است : 

 • ارتفاع دانخوری روزانه تنظیم شود بطوریکه پشت پرنده با کف دانخوری همسطح باشد.

 • در چهارروز اول دوره پرورش از سینی، کارتن و روزنامه جهت تغذیه جوجه استفتده شود.

 • تعداد دانخوری ها در سالن باید کافی باشد و بطور یکنواخت در سالن پخش گردد.

 • تنظیم نامناسب دانخوری باعث افزایش ضایعات دان میشود.

 • فضای ناکافی دانخوری موجب کاهش رشد و عدم یکنواختی گله و همچنین آسیب های فیزیکی می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید