خواص انواع تخم خوراکی پرندگان

تخم شترمرغ “بهبود کم خونی “

 1. بزرگترین تفاوت تخم مرغ و شترمرغ اندازه و وزنشان است. تخم شتر مرغ بزرگترین تخم پرنده در کل دنیاست و معمولا یک و نیم کیلوگرم وزن دارد.
 2. مزه تخم مرغ و شترمرغ بسیار شبیه به هم است اما پرندگان عادات غذایی متفاوتی دارند و ارزش غذایی تخم هایی که میگذارند متفاوت است.
 3. میزان پروتئین،چربی و کلسیم این دو مشابه هم است.
 4. تخم مرغ ویتامین A و E بیشتری دارد اما تخم شترمرغ فولیک اسید بیشتری دارد.
 5. میزان آهن تخم شترمرغ بیشتر است اما روی و مس تخم مرغ بیشتر از شترمرغ است.

تخم غاز ” منبع ویتامین A “

 1. یک عدد تخم مرغ معمولا 72 کیلو کالری انرژی دارد اما یک تخم غاز معمولا 266 کیلو کالری انرژی به بدن شما می رساند.
 2. چربی تخم غاز بیشتر از تخم مرغ است، یک تخم مرغ بزرگ 4/75 گرم چربی دارد اما چربی یک تخم غاز 19/11 گرم است.
 3. یک تخم مرغ بزرگ 186 میلی گرم کلسترول دارد و این درحالی است که در یک عدد تخم غاز هزار و 227 میلی گرم کلسترول پیدا می شود.!
 4. یک تخم مرغ مقادیری از فولات،ویتامین B12 ، ویتامین A و ویتامین D به بدن می رساند اما تخم غاز به خاطر اندازه اش مقدار بیشتری از این ویتامین هارا تولید می کند.
 5. تعداد مواد معدنی تخم غاز و مرغ با هم برابر است اما مقدارشان متفاوت است. این مواد شامل فسفر، کلسیم، آهن، پتاسیم و روی است.
 6. میزان پروتئین موجود در یک تخم مرغ بزرگ 23/6 گرم است درحالی که یک تخم غاز 19/97 گرم پروتئین دارد.

تخم بوقلمون ” محافظ اعصاب “

 1. بیشتر کالری تخم بوقلمون بخاطر چربی اش است. هر تخم بوقلمون حاوی 10/8 گرم پروتئین است که می تواند سیستم ایمنی بدن را حفظ کرده و به رشد بافت های تازه و توده های ماهیچه ای کمک کند.
 2. میزان مواد معدنی به خصوص آهن و سلنیوم در تخم بوقلمون بسیار زیاد است. هر تخم بوقلمون حدود 3/24 میلی گرم آهن در بدن تولید می کند و با این مقدار  41 درصد از نیاز روزانه بدن به آهن را تامین می کند. سلنیوم موجود در ان نیز نیمی از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی را رفع کرده، باعث رشد سلول ها شده و به عملکرد تیروئید کمک می کند.
 3. میزان ویتامین ها به خصوص B9 و B12 در تخم بوقلمون بسیار زیاد است و هر دوی این ویتامین ها به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کنند. کمبود ویتامین B9  که به فولات هم مشهور است، باعث مشکلات عصبی مادرزادی می شود و مصرف این ماده تا حد زیادی سلامت بدن را تضمین می کند. ویتامین B12 یا کوبالامین، از عملکرد اعصاب محافظت کرده و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

تخم بلدرچین ” مقوی کوچک “

 1. 100 گرم تخم بلدرچین 158 کیلو کالری انرژی تولید می کند.
 2. مقدار ویتامین های موجود در هر دو مشابه هم است ، هر دو حاوی ویتامین A، ویتامینD، ویتامینB12،ویتامینB6 هستند و فقط میزان ویتامینD در تخم مرغ کمی بالاتر است.
 3. مواد معدنی موجود در هر دو مشابه است و حاوی کلسیم،آهن و منیزیم هستند اما میزان آهن موجود در تخم بلدرچین کمی بیشتر است.
 4. میزان چربی و کربوهیدرات موجود در تخم مرغ و تخم بلدرچین بسیار مشابه هم است.

تخم اردک ” سپری در برابر سرطان “

 1. تخم اردک دو برابر تخم مرغ ارزش غذایی دارد و به خاطر پوسته ضخیمی که دارد، ماندگاری اش خارج از یخچال طولانی تر است.
 2. تخم اردک آلبومین بیشتری دارد و کیک و کلوچه تردتر و مغذی تری با آن می توان تهیه کرد.
 3. تخم اردک اسید چرب امگا3 بیشتری دارد. امگا3 می تواند همه چیز را، از مغز گرفته تا پوست همه را سالم تر نگه دارد.
 4. تخم اردک از معدود غذاهایی است که در بدن آلکالالین زیادی به جا می گذارد.آلکالاین برای بیماران سرطانی بسیار موثر است و سلول های سرطانی در محیطی که آلکالاین در آن وجود داشته باشد، رشد نمی کنند. تخم مرغ غذایی اسیدی است که اسید بیشتری در بدن باقی می گذارد.
 5. تخم اردک در مقایسه با تخم مرغ 6 برابر ویتامینD، دو برابر ویتامینA و دو برابر کلسترول دارد. تخم اردک حدودا 75 درصد ویتامین E موجود در تخم مرغ را داراست و ویتامین k2 بیشتری دارد. 100/6 گرم تخم اردک 185 کیلو کالری انرژی تولید  می کند و همین مقدار تخم مرغ 149 کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.
 6. میزان کربوهیدرات تخم اردک بسیار مشابه تخم مرغ است و فقط پروتئین آن کمی بیشتر است. همچنین مواد معدنی هردو بسیار شبیه به هم است، هردو دارای سلنیوم، منگنز،روی،مس،پتاسیم،سدیم،فسفر،کلسیم و آهن هستند اما مقدار همه این مواد در تخم اردک کمی بیشتر است. همچنین ویتامین های موجود در تخم اردک و مرغ شبیه هم است و فقط مقدارشان در تخم اردک کمی بیشتر است. این ویتامین ها شامل تیامین، نیاسین،ریبوفلاوین،فولات،ویتامین B6، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین A، ویتامین B12 و رتینول است.

دیدگاهتان را بنویسید